zanza.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, zdrowiu

Moda damska

Moda damska lat 60 – powojenne kreacje

Moda damska lat 60 – powojenne kreacje

Czas po II wojnie światowej to okres radykalnych zmian w świecie mody. Damska moda lat 60 stała się symbolem rewolucji społecznej i emancypacji. Wyraziste kolory, futurystyczne kształty i swobodne kroje – to wszystko symbolizowało nowe spojrzenie na rolę kobiety w społeczeństwie. Poniższy artykuł zabierze Cię w podróż do lat 60-tych, opisując charakterystyczne dla tamtych czasów kreacje i wpływające na nie ikony stylu.

Znaczenie mody damskiej lat 60 na tle powojennych zmian społecznych

Moda damska lat 60 była bezpośrednio związana z falą rewolucji społecznej tamtych czasów. Powojenne zmiany przekładały się na to, jak kobiety chciały być postrzegane – nie tylko jako gospodynie domowe, ale także jako aktywne członkinie społeczeństwa. Futurystyczne wzornictwo, którym charakteryzowała się ta dekada, wyrażało wiarę w lepsze jutro po bolesnych latach powojennych. Moda damska lat 60 to dusza powojennego boomu społecznego – niezależności, optymizmu i pragnienia nowości.

Materiały dominujące w kreacjach lat 60

Charakterystyczne dla mody damskiej lat 60 były krótkie sukienki, które podkreślały nogi oraz luźne, prostokątne kroje, które sprzyjały swobodzie ruchów. Spodnie zyskały na popularności, a wymyślne fryzury i makijaż stały się nieodłącznym elementem kobiecego wizerunku.

Wśród materiałów dominowały te syntetyczne – przede wszystkim nylon i poliester. Wykorzystywano również bawełnę i wełnę, lecz to właśnie materiały sztuczne całkowicie zmieniły rynek mody. Umożliwiły produkcję ubrań w intensywnych, nasyconych kolorach, które były jednym z najważniejszych elementów estetyki lat 60.

Ikony stylu wpływające na modę damską po II wojnie światowej

Mody lat 60 nie sposób wyobrazić sobie bez oszałamiających ikon stylu tego okresu. Przede wszystkim należy wymienić tu Jackie Kennedy, żonę prezydenta USA, która zasłynęła z eleganckich, niewyszukanych kreacji.

Wśród najważniejszych twarzy tamtych czasów znajdziemy także takie postaci jak Twiggy – cienka jak gałązka brytyjska modelka, której wygląd stał się synonimem lat sześćdziesiątych, czy Brigitte Bardot, który wywróciła upside down tradycyjne pojęcie seksapilu. Bardot Łączyła w sobie niewinną urodę i drapieżną seksualność, a jej styl – pełen nonszalancji i swobody – doskonale odzwierciedlał ducha tamtych czasów.

Nie można zapomnieć również o Audrey Hepburn, której proste, eleganckie kreacje wpłynęły na stylizacje wielu kobiet na całym świecie. Jej elegancki, minimalistyczny styl utrzymany w monochromatycznej kolorystyce przeszedł do historii i jest uznawany za jeden z najbardziej klasycznych i ponadczasowych.

Udostępnij

O autorze

Redakcja zanza.pl to specjaliście z zakresu mody męskiej, mody damskiej, zdrowia oraz urody. W artykułach znajdziecie masę osobistego doświadczenia oraz wiedzy.