zanza.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, zdrowiu

Moda damska

Moda damska lat 80 – najpiękniejsze trendy

Moda damska lat 80 – najpiękniejsze trendy

Lata 80. – to era, która do dziś wzbudza wiele emocji i jest niekończącym się źródłem inspiracji dla designerów mody. Od kolorowych, wysokich pończoch po kultowe, oversizowe bluzy z graffiti, nie sposób zapomnieć o tym, jak oryginalne i jednocześnie różnorodne były trendy w damskiej modzie tego czasu. Powrót modnych lat 80 to czysty styl retro, który pozwala nam na wyraźne zaakcentowanie swojej niezależnej i buntowniczej natury, a jednocześnie czerpanie z estetyki, która mimo upływu lat nie przestaje być atrakcyjna.

Zobacz także: Jak się ubierać w 2024 – moda damska

Czysty styl retro: Powrót modnych lat 80

Moda damska lat 80-ce to przede wszystkim śmiałe kroje, intensywne kolory i duże kontrasty. To dekada, która dała nam takie trendy jak jeansy typu mom, oversizowe swetry, kraciaste marynarki, bujne fryzury, duże kolczyki i kultowe trampki, które do tej pory są jednym z ulubionych elementów miejskiej garderoby. Wielu z nas kojarzy ten czas z filmem „Flashdance” i kultowymi już dzisiaj stylizacjami jego głównej bohaterki. Kto z nas nie pamięta szarej bluzy zasuwanej na ramię i getrów w roli dodatków?

Niezapomniane trendy: Ikonice kreacje z lat 80

Kiedy mówimy o damskiej modzie lat 80, nie sposób nie wspomnieć o ikonicznych kreacjach z tego okresu. W pamięci wielu z nas zapadły przede wszystkim kreacje na czerwonym dywanie, które przykuwały uwagę swoją odważną kolorystyką i niecodziennymi kształtami. Szczególnie w pamięć zapadły kreacje takich gwiazd jak Madonna czy Cyndi Lauper, które doskonale wyrażały buntowniczy duch tamtych czasów.

Madonna zasłynęła przede wszystkim z koronkowych gorsetów, oversizowych biżuterii i kultowej kokardki we włosach. Jej styl, który można opisać jako mieszankę punku i glamour, stał się inspiracją dla wielu młodych dziewczyn tamtych czasów.

Z kolei Cyndi Lauper zasłynęła z kolorowych, ekstrawaganckich stylizacji, które idealnie oddawały jej żywiołowy charakter. Jej niezapomniane kreacje to przede wszystkim kolorowe kombinezony, futrzane kamizelki i mocno podkreślone oczu.

Inspiracje z popkultury: Wpływ muzyki i filmów na modę lat 80

Moda damska lat 80 nie była tylko wynikiem marzeń projektantów, ale również była silnie związana z popkulturą tamtych czasów. Muzyka i filmy miały ogromny wpływ na kształtowanie się trendów. Artystki scen muzycznych jak Madonna, Cyndi Lauper, czy członkinie zespołu Bananarama stały się ikonami mody i zapoczątkowały wiele trendów, które obecnie nazywamy „vintage”.

Z kolei kinematografia dała nam takie trendy jak sportowy styl z filmu „Flashdance”, czy romantyczne suknie z „Brudnego tańca”. Wielu z nas z pewnością pamięta niezapomniane stylizacje Molly Ringwald w filmie „Szesnaście świeczek” – klasyczne dziewczęce sukienki w kolorowych kwiatach i kokardki we włosach stały się prawdziwym hitem tamtych czasów. Jedno jest pewne – moda lat 80. na zawsze wpisała się w historię stylu i do dziś jest żywą inspiracją dla projektantów na całym świecie.

Udostępnij

O autorze

Redakcja zanza.pl to specjaliście z zakresu mody męskiej, mody damskiej, zdrowia oraz urody. W artykułach znajdziecie masę osobistego doświadczenia oraz wiedzy.