zanza.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, zdrowiu

Moda damska

Lata 40 moda damska – co nosiły panie 80 lat temu?

Lata 40 moda damska – co nosiły panie 80 lat temu?

Mimo, że lata 40. minionego stulecia, to teren niezbyt odległy w kalendarzu, biorąc pod uwagę dynamikę zmian, jaka ogarnia świat, jesteśmy w stanie do dzisiaj podziwiać wytworne, klasyczne i niewyczerpane w swym uroku kreacje, które niegdyś nosiły panie. Skupmy się na centralnym punkcie naszej uwagi – modzie damskiej lat 40. – i przyjrzyjmy się, co oferowała nam przemysłowa machina couture, jakie trendy rządziły w salonach, ale też na co dzień.

Zobacz także: Jak się ubierać w 2024 – moda damska

Elegancja i prostota – charakterystyka stylu lat 40

Cechą wyróżniającą modę damska lata 40 to jednoznacznie elegancja, która nie oznaczała jednak przesadnej ekstrawagancji. Był to styl prosty, ale jednocześnie wyrafinowany.

Skupiono się na kreowaniu sylwetki, która podkreślała naturalne kształty ciała. Wszechobecne były lekko dopasowane sukienki z szerokimi ramionami i podkreśloną talią – tzw. sylwetka klepsydry, która była bardzo popularna. Zdecydowany nacisk położono również na jakość materiałów.

Kluczowym elementem tej mody były odpowiednio dobrane dodatki – perły, kapelusze, a także eleganckie rękawiczki. To one często stanowiły punkt wyjścia do kompletowania całego outfitu.

Pristine Couture i inne popularne trendy mody damskiej

W latach 40-tych wiodącą role w świecie mody zaczęło odgrywać Pristine Couture. Te wysokiej jakości, ręczne wykonania ubrania, stały się symbolem elegancji i luksusu.

Kolejnym trendem, który zdominował modę damską tego okresu, były tak zwane „costume suits”, czyli kostiumy damskie. Składały się one zewnętrznie z dopasowanego żakietu oraz spódnicy o długości do kolan. Oryginalność i nowoczesność tego trendu polegała na łączeniu elementów typowo męskiej garderoby z eleganckimi i kobiecymi dodatkami.

Wpływ II wojny światowej na modę damską lata 40′

Moda nie istnieje w próżni i lata 40. bardzo jasno to pokazały. Wybuch II wojny światowej miał ogromny wpływ na modę damską.

Z powodu ograniczeń surowcowych i konieczności zmniejszenia zużycia tkanin, zaczęto produkcję ubrań z mniejszą ilością materiału. Powstały wtedy tzw. „utility dresses” – proste, oszczędne sukienki, które stały się symbolem adaptacji mody do nowych realiów.

Wojna wpłynęła także na wzrost popularności spodni damskich. Wiele kobiet zaczęło pracować w warunkach, które wymagały praktycznego ubioru.

Niemniej wojenne ograniczenia nie przeszkodziły kobietom w dbaniem o swój wygląd. Mimo wszystko zawsze znajdowały szczegóły, które uatrakcyjniały ich styl – starannie dobrane dodatki, nonszalanckie wiązanie chustek czy wyraziste makijaże stanowiły odpowiedź na surowość i trudy wojny.

Tak oto moda damska lata 40. dowodzi, że styl i elegancja są niezależne od okoliczności i zawsze znajdą sposób, by zaistnieć. Inspirując się tym, pamiętajmy, że moda to nie tylko ubrania, ale przede wszystkim odzwierciedlenie naszej osobowości i charakteru.

Udostępnij

O autorze

Redakcja zanza.pl to specjaliście z zakresu mody męskiej, mody damskiej, zdrowia oraz urody. W artykułach znajdziecie masę osobistego doświadczenia oraz wiedzy.