zanza.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, zdrowiu

Moda męska

W czym chodzili panowie – moda męska lat 90

W czym chodzili panowie – moda męska lat 90

Załóżmy, na moment, kapelusz podróżnika w czasie. Przenośmy się do lat 90., do erupcji kultury popularnej, nowych technologii, a przede wszystkim do czasu, kiedy mężczyźni zaczęli eksperymentować ze swoim wizerunkiem na zupełnie nowym poziomie. Wyruszmy na retrospektywną wyprawę do świata mody męskiej tamtego okresu. Ostatnia dekada XX wieku to czas, który swoimi odważnymi zestawieniami i kreatywnym podejściem do męskiego stylu nadal jest inspirujący dla wielu współczesnych projektantów.

Sprawdź także: Jak się ubierać będąc mężczyzną? Najważniejsze zasady

Podstawowe trendy w modzie męskiej lat 90

Brak reguł i schematów – tak w skrócie można opisać męską modę lat 90. Był to czas, kiedy zasady dress code’u zostały zepchnięte na drugi plan. To pozwoliło na dowolne mieszanie stylów, kolorów i wzorów. Oto kilka najważniejszych trendów, które dominowały w męskim stylu tamtych lat:

  • Luźna odzież – w odróżnieniu od poprzedniej dekady, gdzie królowały dopasowane fasony, w latach 90. na ulicach dominowały luźne dżinsy, t-shirty i bluzy.
  • Odzież sportowa – sportowy styl zagościł na dobre w codziennej modzie męskiej. Bluzy, dresy i t-shirty z logo sportowych marek były nieodłącznym elementem męskiej garderoby.
  • Kolor block – to trend, który polega na łączeniu na jednym ubraniu mocnych, nasyconych kolorów. Modele w stylu color blocking były bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodszych mężczyzn.

Ikony stylu i ich wpływ na modę męską

Co ciekawe, mężczyźni lat 90. czerpali inspiracje modowe nie tylko z wybiegów, ale także z popkultury. Wielu z nich naśladowało style znanych osób, które zdobyły popularność w tym okresie.

Byli to między innymi:

  • Johny Depp – aktor wpływał na męski styl nie tylko poprzez swoje role filmowe, ale również prywatny, unikalny styl. Jego luźne koszule, okulary przeciwsłoneczne w stylu vintage i czapki z daszkiem były chętnie kopiowane przez panów.
  • Kurt Cobain – lider zespołu Nirvana, tworzący w stylu grunge, był ikoną męskiego stylu. Włosy do ramion, rozerwane dżinsy i flanelowe koszule to nieodłączne elementy jego wizerunku.

Odzież męska lat 90 – gdzie znaleźć inspirację?

Jeżeli jesteś fanem modowego powrotu do przeszłości i szukasz inspiracji, modę męską lat 90. znajdziesz w wielu miejscach.

Przede wszystkim warto przejrzeć fotografie z tamtego okresu, zarówno te pochodzące z albumów rodzinnych, jak i z gazet. Cenna inspiracja mogą być również filmy i seriale z tamtego okresu.

Jeżeli natomiast szukasz odzieży z tamtych lat, warto zajrzeć do second handów, na których często można znaleźć oryginalne ubrania z tamtego czasu. Ponadto, wiele współczesnych marek odzieżowych proponuje nowe kolekcje inspirowane modą lat 90., dzięki czemu można nawiązać do tamtego stylu, zachowując jednocześnie aktualne trendy.

Moda męska lat 90. to raj dla tych, którzy lubią eksperymentować z wizerunkiem. Kreatywność, odważne łączenia i brak schematów to cechy, które do dziś stanowią o sile tej modowej ery.

Udostępnij

O autorze

Redakcja zanza.pl to specjaliście z zakresu mody męskiej, mody damskiej, zdrowia oraz urody. W artykułach znajdziecie masę osobistego doświadczenia oraz wiedzy.