zanza.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, zdrowiu

Zdrowie

Dieta niskowęglowa – jak wpływa na organizm?

Dieta niskowęglowa – jak wpływa na organizm?

Dieta niskowęglowodanowa cieszy się coraz większą popularnością. Jej głównym założeniem jest ograniczenie spożywania produktów bogatych w węglowodany. Ale jak tak naprawdę działa i jak wpływa na nasz organizm? W dalszej części artykułu rozwiejemy te wątpliwości, sprawdzimy, jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą dieta niskowęglowodanowa i jak wygląda codzienne menu osoby, która się jej trzyma.

Zrozumienie diety niskowęglowodanowej

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), węglowodany powinny stanowić od 55% do 75% codziennego spożycia kalorii. W przypadku diety niskowęglowodanowej, te wartości znacznie się różnią – dostarczamy organizmowi od 20 do 50 g węglowodanów dziennie. Tak niski procent wynika głównie ze znacznej redukcji spożycia produktów takich jak chleb, makarony, ryż, ziemniaki, owoce, a nawet niektóre warzywa.

Należy jednak zwrócić uwagę, że redukcja węglowodanów nie oznacza eliminacji wszystkich produktów z tej grupy, ale raczej wybór tych, które zawierają więcej błonnika i mniej prostych cukrów. W naszym codziennym menu nadal powinniśmy znaleźć miejsce na warzywa i owoce bogate w błonnik, który pomaga nam utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Korzyści i zagrożenia

Dieta niskowęglowodanowa jest chętnie wybierana przez osoby chcące szybko schudnąć. Skutkuje to często utratą wagi, przede wszystkim na skutek spalania tłuszczów zamiast węglowodanów. Można więc powiedzieć, że dieta niskowęglowodanowa przyczynia się do zwiększenia efektywności procesu odchudzania.

Z drugiej strony, dieta niskowęglowodanowa może prowadzić również do pewnych zagrożeń. W pierwszej kolejności dotyczy to uczucia zmęczenia i osłabienia organizmu, zwłaszcza na początku stosowania diety, gdy organizm dopiero przystosowuje się do nowego trybu pracy. Możliwa jest także utrata masy mięśniowej, a także pojawienie się kłopotów z koncentracją i pamięcią.

Przykłady codziennych posiłków

Tak więc, jakie produkty warto włączyć do diety niskowęglowodanowej? Konieczne jest przede wszystkim wybieranie tych, które są bogate w błonnik. Poniżej znajdziecie kilka propozycji dla różnych posiłków.

Na śniadanie warto zdecydować się na jajecznice z warzywami i awokado, które dostarczy nam zdrowych tłuszczów. Drugie śniadanie może składać się z górskiego jogurtu naturalnego z dodatkiem orzechów i nasion. Na obiad dobrze jest skupić się na białku – np. filecie z kurczaka lub ryby w towarzystwie sałatki warzywnej. Podwieczorek to dobry czas na zdrowy koktajl z dodatkiem błonnika, a kolacja powinna zawierać dużą ilość warzyw, np. w postaci sałatki z tuńczykiem.

Pamiętajmy jednak, że każda dieta powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb danego organizmu. Dieta niskowęglowodanowa nie jest dla każdego i zawsze przed jej rozpoczęciem warto skonsultować się z dietetykiem.


Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Udostępnij

O autorze

Redakcja zanza.pl to specjaliście z zakresu mody męskiej, mody damskiej, zdrowia oraz urody. W artykułach znajdziecie masę osobistego doświadczenia oraz wiedzy.