zanza.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, zdrowiu

Moda męska

Jak wyglądała moda męska lat 70?

Jak wyglądała moda męska lat 70?

Pora na podróż do przeszłości! Epoce, której moda stanowiła prawdziwe odbicie buntowniczego ducha i chęci przechodzenia tradycyjnych narzuconych norm. Wspomnieniem, które zostanie z nami na długo, zatytułowany jest tym razem „Moda męska lat 70”. Czym charakteryzowały się te czasy? Jakie wpływy miały na kształtowanie się trendów? Zapraszam do lektury!

Sprawdź także: Jak się ubierać będąc mężczyzną? Najważniejsze zasady

Charakterystyka modowych trendów lat 70. w stylu męskim

Moda męska lat 70. to przede wszystkim ekstrawagancja, kolorowość oraz chęć wyrażania siebie poprzez odzież. To, co wyróżniało ten okres to przede wszystkim miłość do eksperymentowania z różnymi stylami i krojami. Ubrania obejmowały bardzo szeroką gamę – od dżinsów dzwonów, przez barwne kurtki, aż po obcisłe koszule z szerokimi kołnierzami. W modzie dominowały intensywne, żywe kolory i fantazyjne wzory, które miały na celu podkreślić indywidualność i nonkonformizm mężczyzn.

Latem królowały hafty, wzory paisley czy kwiatowe motywy na koszulach. Zimą natomiast, nieodłącznym elementem były grube swetry w geometryczne wzory. W związku z rosnącą popularnością disco, widoczne były także elementy blasku i błysku, zwłaszcza w wieczorowej stylizacji.

Wpływ kultury pop na męską modę lat 70.

Kultura pop była bardzo istotna w kształtowaniu męskiej mody lat 70. Wybitne postaci jak David Bowie, Mick Jagger czy John Lennon wywarły ogromny wpływ na style, które dominowały w tym okresie. Ich odważne, niespotykane dotąd stylizacje były hołdem dla indywidualizmu i wyrazem sprzeciwu wobec narzuconych przez społeczeństwo stereotypów.

Bowie swoją androgyniczną estetyką przełamał wiele barier, promując odzież taką jak jumpsuits, metalliczne elementy, czy szpilki, które zazwyczaj kojarzone były z modą kobiecą. Mick Jagger natomiast był symbolem rebelii i buntu, co wiązało się z preferowaniem skórzanych elementów, śmiałych wzorów i kolorów. Z kolei John Lennon z charakterystycznymi okrągłymi okularami oraz militarystycznymi płaszczami, wprowadził do mody męskiej nutę ekstrawagancji.

Zmiana struktur społecznych a odzież męska lat 70.

W latach 70. miało miejsce wiele ważnych przemian społeczno-politycznych, które miało przełożenie na modę męską. Świat zaczął się otwierać na różnorodność a mężczyźni zaczęli śmiało wyrażać siebie poprzez ubiór, odrzucając konserwatywne normy.

Nowe, bardziej liberalne podejście do roli mężczyzn w społeczeństwie, przekładało się na odzież, która stała się bardziej odważna, kolorowa i różnorodna. Męska moda lat 70. oznaczała wolność i swobodę w wyborze stylu. To było wyraźne odejście od tradycyjnej męskiej odzieży, która była stonowana i zachowawcza.

Dominujący wtedy ruch feministyczny miał również swój udział w modzie męskiej. Odziaż stała się bardziej uniseks, zacierając tradycyjne podziały na męskie i damskie. Mężczyźni zaczęli się ubierać bardziej kreatywnie, z odwagą łącząc różne wzory i kolory.

Udostępnij

O autorze

Redakcja zanza.pl to specjaliście z zakresu mody męskiej, mody damskiej, zdrowia oraz urody. W artykułach znajdziecie masę osobistego doświadczenia oraz wiedzy.