zanza.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, zdrowiu

Moda damska

Lata 50 moda damska – jak ubierały się Panie?

Lata 50 moda damska – jak ubierały się Panie?

Zapraszam do podróży w czasie do złotego okresu mody – to lata 50. XX wieku, gdy hetmańska zasada „Mała czarna” osiągnęła szczyt popularności. Kobiecość była celebracją, a ubrania, które podkreślały sylwetkę, były królowymi szafy. Ale jak dokładnie wyglądała damska moda lat 50? O tym w naszym dzisiejszym artykule.

Zobacz także: Jak się ubierać w 2024 – moda damska

Ikoniczne sylwetki damskie lat 50.

Styl lat 50. cechował się przede wszystkim wyraźnym zaznaczaniem figury kobiety. Znakiem rozpoznawczym były suknie z pełnej spódnicy i zaznaczonej talii. Właśnie takie modele nosiły ówczesne ikony stylu, takie jak Audrey Hepburn czy Marilyn Monroe.

Kreacje Marilyn Monroe, z jej podkreśloną talią i pełnymi spódnicami, zapisały się w historii mody jako jedne z najbardziej ikonicznych. Ale to nie jedyne elementy garderoby, które charakteryzowały tę dekadę. W szafie każdej kobiety nie mogło również zabraknąć szpilek – nieodłącznego elementu eleganckiego stroju.

Punkty odniesienia na mapie modowej

Podobnie jak we wcześniejszych latach, także w latach 50. dominowały takie marki jak Chanel, Dior czy Givenchy. Były one liderami trendów i to one decydowały, co jest modne. Te firmy, dzięki swojej kreatywności i wyczuciu stylu, kształtowały ówczesną modę.

Założyciel Diora, Christian Dior, jest uważany za głównego twórcę „nowego wyglądu” (New Look) – stylu, który zdominował modę lat 50. Zasada „nowego wyglądu” była prosta – podkreślać kobiecość i kształty. Z tej filozofii wynikały wszystkie najważniejsze trendy mody damskiej tamtych czasów.

Inspiracje i aktualne zastosowanie trendów z lat 50.

Dziś nieustannie czerpiemy inspiracje z ubrań inspirowanych modą z lat 50. Szczególnie widoczne jest to w stylu retro, pin-up, rockabilly, a także w kreacjach wieczorowych wielu znanych projektantów. Projektanci uwielbiają wracać do tych czasów, a kobiety na całym świecie chętnie noszą sukienki z pełnymi spódnicami, koronkowe gorsety i szpilki.

Zestawienia z tamtych lat są idealne dla miłośników klasyki, ale też dla tych, którzy poszukują innych, oryginalnych trendów. Moda lat 50. jest przede wszystkim ubiorą, który jest nie tylko elegancki, ale przede wszystkim kobiecy. Jest to styl, który nigdy nie wychodzi z mody, a każda kobieta, niezależnie od figury, wygląda w nim wyjątkowo i zjawiskowo.

Moda lat 50. znów wraca do łask, a jej estetyka jest coraz częściej wykorzystywana w filmach, serialach, a nawet na czerwonym dywanie. Pokazuje to, jak silny wpływ te lata mają na dzisiejszą modę.

Przez lata, mimo zmieniających się trendów, pewne elementy pozostają niezmienne. Okres lat 50. jest mocnym punktem odniesienia dla projektantów, którzy nieustannie czerpią inspiracje z tamtych czasów.

Udostępnij

O autorze

Redakcja zanza.pl to specjaliście z zakresu mody męskiej, mody damskiej, zdrowia oraz urody. W artykułach znajdziecie masę osobistego doświadczenia oraz wiedzy.