zanza.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, zdrowiu

Moda męska

Moda męska PRL – co wtedy było na czasie?

Moda męska PRL – co wtedy było na czasie?

Wstępem do naszej podróży w czasie do ery PRL stanie moda męska lat 60., 70. i 80. Zastanówmy się, jakie ubrania były typowe dla tamtego okresu, jakie tkaniny i materiały dominowały oraz jak trendy mody męskiej ewoluowały przez te dekady. Spostrzegliśmy już, że moda czerpana z czasów PRL przeżywa drugą młodość. Designerski retro styl, który jest hołdem dla tamtych czasów, pojawia się na wybiegach i w sieciówkach, promując elementy dawnej mody męskiej w nowoczesnej estetyce.

Charakterystyczne ubrania męskie z PRL

Moda męska w czasach PRL charakteryzowała się przede wszystkim praktycznością i prostotą. W tamtych czasach mężczyźni ubierali się na ogół zgodnie z ogólnie przyjętymi normami i zasadami. Istniały oczywiście trendy mody, ale powszechnie dostępna odzież była raczej stonowana, bez ekstrawagancji i nadmiernych zdobień.

Koszula z kołnierzykiem klapowym, często w stonowanych kolorach takich jak brąz, beż czy szarość, była podstawą męskiego ubioru. Była ona noszona na co dzień, do pracy czy na spotkania towarzyskie. W tamtych czasach noszono również marynarki jednorzędowe oraz dwurzędowe, które były bardzo popularne aż do końca lat 80. Kolejnym typowym elementem męskiego ubioru były proste spodnie materiałowe, zwykle o odcieniach i fasonach podobnych do koszul.

Tkaniny i materiały popularne w modzie męskiej PRL

Co do tkanin, dominowały te trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Niewątpliwie zasługują na wspomnienie bardzo specyficzne dla tamtej epoki materiały syntetyczne – poliestry czy nylon. Były one powszechnie stosowane do produkcji spodni, koszul a nawet skarpet. Choć wiele osób obecnie z tkaninami syntetycznymi kojarzy raczej niską jakość, w okresie PRL były one symbolem nowoczesności.

Oprócz tego, mile widziane były tkaniny naturalne. Bawełna była chętnie stosowana do produkcji koszul, dzianina zaś do swetrów i kamizelek. Muszę również wspomnieć o odzieży skórzanej – skórzane kurtki, spodnie, a także buty to był znak rozpoznawczy męskiego stylu z lat PRL.

Jak zmieniały się trendy mody męskiej w czasach PRL

Pomimo iż moda męska PRL charakteryzowała się przede wszystkim praktycznością i konserwatyzmem, to jednak z dekady na dekadę obserwować można było pewne różnice w podejściu do męskiego ubioru. W latach 60. dominowała prostota i klasyczna elegancja. W modzie były szare garnitury, jednolite, stonowane kolory.

Wraz z nadejściem lat 70., moda męska zaczęła ewoluować. Pojawiło się więcej kolorów, wzorów. Zaczęto eksperymentować z fasonami, materiałami. Wpływ na to miała kultura popularna, muzyka rockowa, które wprowadziły odrobinę buntu do męskiego ubioru.

Lata 80. to powrót do pewnej elegancji, ale już w nieco innej odsłonie. Dominowały klasyczne garnitury, ale już nie tak surowe jak w latach 60.. W modzie były także kurtki typu bomber czy jeansowe ubrania, które do dzisiaj są symbolem męskiego stylu.

Na zakończenie wartym podkreślenia jest fakt, że mimo upływu lat, moda męska z tamtych lat wciąż ma swoich zwolenników. Wiele elementów gwardii PRL-u wraca na wybiegi i ekranówki, stając się źródłem inspiracji dla współczesnych projektantów mody. Czy to nie jest najlepszy dowód na to, że moda jest cykliczna?

Udostępnij

O autorze

Redakcja zanza.pl to specjaliście z zakresu mody męskiej, mody damskiej, zdrowia oraz urody. W artykułach znajdziecie masę osobistego doświadczenia oraz wiedzy.